ОПОС, Мерки за въвеждане на решения за превенция и управление на риска от наводнения, Краен срок: 01.10.2018 г.

ПРОГРАМА:

Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.

ПРИОРИТЕТНА ОС:

Приоритетна ос 4 „Превенция и управление на риска от наводнения и свлачища“

ПРОЦЕДУРА:

pdfМерки за въвеждане на решения за превенция и управление на риска от наводнения

Министерството на околната среда и водите

КРАЕН СРОК:

01.10.2018 г., 18:30 часа

СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:

Дял на БФП/съфинансиране от ЕС: 100%

БЕНЕФИЦИЕНТИ:

Общини

ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА:

Процедурата е насочена към финансирането на мерки, които да повишат защитата на човешкото здраве, стопанската дейност, инфраструктурата, околната среда и културното наследство от наводнения.
1. Повишаване защитата на населението от наводнения;
2. Подобряване техническото състояние и защита на критичната инфраструктура и повишаване защитата на техническата и социална инфраструктура, разположена на територията на общината бенефициент;
3. Повишаване подготвеността на населението за реакция при наводнения.

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:

1. Подготовка на проектното предложение - подготовка на документация за възлагане на обществени поръчки и др.;
По процедурата не се допуска финансирането на дейности, свързани с използването на консултантски услуги за попълване на формуляра за кандидатстване и приложенията към него.

2. Подготовка, проектиране и изпълнение на дейности, свързани с подобряване на техническото състояние на язовирни стени и съоръжения към тях:

2.1. Изготвяне на анализи на техническото състояние на язовирните стени и съоръженията към тях, оценка на сигурността съгласно наредбата, извършване на извънредни технически прегледи, геоложки и хидроложки анализи, устройствено планиране, проектиране, дейности, свързани с провеждане на процедури с цел издаване на административни актове по законодателството за околна среда, ЗУТ и друго приложимо законодателство и др.
Оценките, анализите и извънредните технически прегледи следва да са извършени във връзка с и да доказват необходимостта от ремонтните дейности/реконструкцията на язовира, включени в проектното предложение.
По процедурата се финансира изпълнението на мерки за ремонт и/или реконструкция на язовирни стени и прилежащите им съоръжения, чието техническо състояние е определено като неизправно или предаварийно. С цел удостоверяване на техническото състояние на язовирните стени и съоръженията към тях, кандидатите следва да приложат към проектните си предложения последният издаден протокол (от 2017 или 2018 година) за обследване на техническото и експлоатационно състояние на язовирните стени и на съоръженията към тях, извършено от комисията по чл. 138а, ал. 3 от ЗВ.
При кандидатстване, всеки кандидат следва да представи и последния издаден протокол (от 2017 или 2018 година) от оглед на язовирната стена и съоръженията към нея, извършен от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).

2.2. Строителни и монтажни работи, надзор и други дейности във връзка с ремонта и/или реконструкцията на язовирната стена и облекчителните и водовземни съоръжения към нея – напр. отстраняване на повреди в облицовката, пукнатини и частични разрушения на стената, ремонтиране на участъци с филтрация и свличания, изпълнение на земни, кофражни, армировъчни, бетонни и други видове строителни и монтажни работи за привеждане на съоръженията /водна кула, основен изпускател, входяща и изходяща шахта, преливник, бързоток, енергогасител, отводящ канал, геодезична опорна мрежа и др./ на язовира в експлоатационна годност, премахване на нарушаващи хомогенността на въздушния и воден откос растителни видове и др.;

Ремонтът и/или реконструкцията на язовирната стена и на съоръженията към нея се изпълняват по работен проект, който е утвърден от собственика и е в съответствие с изискванията на Наредба № 4 от 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционното проектиране (Наредба № 4/2001 г.). Кандидатите следва да представят работен проект, придружен от подробни количествени сметки - спецификации на основните, предвидени за влагане, строителни продукти, по всички части. В съответствие с чл. 149 и чл. 150 от Наредба № 4 /2001 г., кандидатите следва да представят „част Сметна документация“ с включена в нея „Обобщена (генерална) стойностна сметка“, като отделна самостоятелна част от проекта. Към момента на подаване на проектните предложения трябва да са приключили:
- процедурите по устройствено планиране - с влязъл в сила административен акт;
- съгласувателните процедури по реда на глава VІ на Закона за опазване на околната среда и по чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие - с влязъл в сила административен акт.
- влязло в сила разрешително за ползване на воден обект в случай на реконструкция на съществуващи системи и съоръжения за регулиране на оттока /чл. 46, ал.1, т.1, буква „а“ от ЗВ/.

2.3. Мерки, свързани с осигуряване на ретензионния обем на водохранилището, включително мъртвия обем, мерки за осигуряване на проводимост на речното легло в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние до 500 метра след язовирната стена, възстановяване проводимостта на основните изпускатели, изграждане/възстановяване на контролно-измерителна система за мониторинг върху язовирните стени и др.;

3. Подготовка и изпълнение на дейности за повишаване подготвеността за реакция на населението в случай на наводнения - изграждане на радиокомуникационна система и/или сиренна система за ранно предупреждение и оповестяване на населението при бедствия, която ще се задейства при риск от наводнения, поставяне/възстановяване на автоматични нивомерни устройства за следене на водните нива във водохранилището на язовира с осигуряване на връзка със сиренната система.
В рамките на процедурата е допустимо финансирането на система за ранно предупреждение и оповестяване на населението на ниво община.

4.1. Организация и управление на проекта:

4.2. Мерки за информация и комуникация:

Допустими за финансиране по процедурата са дейности за въвеждане на решения за превенция и управление на риска от наводнения за територията на РЗПРН, които са в съответствие с мерките за справяне с риска от наводнения, за съответния район на басейново управление, предвидени в ПУРН. Във връзка с изпълнението на целите на процедурата, ще бъдат финансирани проектни предложения, чието реализиране осигурява защита на по-голям брой население и инфраструктурни обекти на територията на съответната община. Приоритет ще бъде даван на проектни предложения, които предвиждат изпълнението на дейности по ремонт и/или реконструкция на язовирни стени и съоръженията към тях, разположени над населени места и/или каскадно разположени над друг воден обект.

При кандидатстване общините следва да предоставят авариен план, който в съответствие с чл. 138а, ал. 1, т. 3 от ЗВ да съдържа информация за застрашените населени места, промишлени и други обекти. Застрашените населени места следва да се намират на територията на РЗПРН, определени в ПУРН за съответния район на басейново управление.

Язовирите, чиито ремонт и/или реконструкция се финансират по настоящата процедура, както и имотите, върху които са разположени, следва да бъдат публична общинска собственост. Собствеността върху язовирите и имотите, на които ще бъдат изпълнявани предвидените в проектното предложение дейности по ремонт и реконструкция, се доказва с представянето на акт за публична общинска собственост, придружен от скица на имота.

Кандидатите следва да разполагат с нужните за изпълнението на проекта сервитутни права, ако това е необходимо, и да представят съответните документи (като договори с предмет право на преминаване през чужд имот и др.).

ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:

І. РАЗХОДИ ЗА СМР (СТРОИТЕЛНИ И МОНТАЖНИ РАБОТИ):
1. Подготовка и СМР на основна техническа инфраструктура;
2. Подготовка и изграждане на инфраструктура и съоръжения извън приложното поле на Закона за устройството на територията;
3. Непредвидени разходи за СМР;
4. Закупуване/доставка/монтаж (пускане в експлоатация) на оборудване и съоръжения.

II. РАЗХОДИ ЗА МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ:
5. Закупуване/доставка/монтаж (пускане в експлоатация) на оборудване, съоръжения, техника.

ІІІ. РАЗХОДИ ЗА НЕМАТЕРИАЛНИ АКТИВИ:
6. Закупуване на лицензи;
7. Закупуване/осигуряване на софтуер.

IV. РАЗХОДИ ЗА УСЛУГИ:
8. Разходи за подготовка на проекта.
9. Разходи за надзор.
10. Разходи за специализирани услуги, пряко свързани с оценката на съответствието и/или изпълнението на операцията.
11. Разходи за наем на съоръжения и оборудване до изтичане на срока на АДБФП.

V. РАЗХОДИ ЗА ТАКСИ:
12. Разходи за административни такси.

VIII. НЕПРЕКИ РАЗХОДИ:
13. Разходи за организация и управление.
14. Разходи за информация и комуникация на проекта.

IX . Невъзстановим ДДС:
15. Общо ДДС по раздел I РАЗХОДИ ЗА СМР.
16. Общо ДДС по раздел II РАЗХОДИ ЗА МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ.
17. Общо ДДС по раздел III РАЗХОДИ ЗА НЕМАТЕРИАЛНИ АКТИВИ.
18. Общо ДДС по раздел IV РАЗХОДИ ЗА УСЛУГИ.
19. Общо ДДС по раздел V РАЗХОДИ ЗА ТАКСИ.
20. Общо ДДС по раздел IX НЕПРЕКИ РАЗХОДИ.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:

В рамките на настоящата процедура всеки кандидат има право да подаде повече от едно проектно предложение. Всяко проектно предложение трябва да се отнася до ремонта и/или реконструкцията на един язовир.

За консултация във връзка с разработването на проекти по поканата можете да се свържете с експерти на ИУПП.

Тагове: мерки, превенция, наводнения, 2017, мярка, Покана , Процедура , ОПОС , Оперативна Програма , Консултация , Проект, Инвестиция, Консултантски Услуги, Програма, Финансиране, Еврофинансиране, 2016

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност